نقش تورم

تورم نشانه بسیار خوبی از موجودی حساب جاری یک کشور است. تورم نرخ تغییر قیمت کالاها و خدمات را در یک دوره معین اندازه گیری می کند. افزایش تورم نشان‌دهنده افزایش سریع قیمت‌ها است و اگر نرخ تورم کاهش یابد، قیمت کالاها و خدمات با سرعت کمتری افزایش می‌یابد.

افزایش و کاهش تورم در یک کشور همچنین اطلاعاتی در مورد جهت میان مدت ارز خارجی ارائه می دهد و از مانده حساب جاری یک کشور نیز برای تعیین حرکات بلندمدت ارز استفاده می شود.

تورم بالا و پایین

این یک باور عمومی است (در میان نظریه های اقتصادی) که تورم پایین برای رشد اقتصادی یک کشور خوب است در حالی که تورم بالا به رشد اقتصادی ضعیف اشاره دارد. تورم بالا در یک کشور به معنای بالا بودن قیمت تمام شده کالاهای مصرفی است. این امر به مشتریان خارجی کمتر (ارز خارجی کمتر) اشاره دارد و تراز تجاری کشور مختل می شود. تقاضای کمتر ارز در نهایت منجر به کاهش ارزش ارز خواهد شد.

ارز خارجی بسیار تحت تأثیر تورم است که مستقیماً بر معاملات شما تأثیر می گذارد. کاهش نرخ ارز قدرت خرید شما را کاهش می دهد. این به نوبه خود بر نرخ بهره تأثیر می گذارد.

نمودارهای زیر رابطه بین تورم، نرخ بهره و رشد اقتصادی یک کشور را نشان می دهد –

Relation Between Inflation

دانش دقیق در مورد تورم به شما کمک می کند تا معاملات بازار فارکس خود را سودآور کنید.

اجازه دهید اکنون شاخص‌های اصلی تورم را ببینیم که بازار همیشه تمایل دارد به‌خصوص در معاملات بازار فارکس مشاهده کند.

تولید ناخالص ملی (GNP)

این محصول خروجی شهروندان کشور (مانند هند یا ایالات متحده) و درآمد حاصل از دارایی های متعلق به نهادهای کشور، صرف نظر از موقعیت مکانی است. در حالی که، تولید ناخالص داخلی (GDP) نشان دهنده ارزش پولی کل همه کالاها و خدمات تولید شده در یک دوره زمانی خاص – اندازه اقتصاد است.

GDP معمولاً در مقایسه با سال قبل یا سه ماهه قبل (3 ماه) بیان می شود. برای مثال، اگر تولید ناخالص داخلی سال به سال 4 درصد باشد، این بدان معناست که اقتصاد در سال گذشته 4 درصد رشد کرده است.

GNP محدوده خود را بر اساس مالکیت (بدون توجه به مکان) تعریف می کند. در حالی که، تولید ناخالص داخلی محدوده آن را بر اساس مکان تعریف می کند.

در سال 1991، ایالات متحده از استفاده از تولید ناخالص ملی به استفاده از تولید ناخالص داخلی به عنوان معیار اصلی تولید تغییر کرد.

تولید ناخالص داخلی تقریباً بر همه افراد کشور تأثیر مستقیم دارد. تولید ناخالص داخلی بالاتر نشان می دهد که نرخ بیکاری پایین، دستمزدهای بالاتری وجود دارد زیرا مشاغل برای برآورده کردن اقتصاد رو به رشد به نیروی کار نیاز دارند.

چگونه تولید ناخالص داخلی بر بازار فارکس تأثیر می گذارد؟

هر انتشار داده های اقتصادی برای یک معامله گر فارکس ضروری است. داده های تولید ناخالص داخلی اهمیت زیادی دارد زیرا به طور مستقیم وضعیت کلی یک کشور را نشان می دهد. از آنجایی که داده های تولید ناخالص داخلی ممکن است نوسانات زیادی را در بازار ارز ایجاد کند، معامله گران سعی می کنند موقعیت جدیدی ایجاد کنند یا ممکن است موقعیت فعلی خود (موقعیت لانگ یا کوتاه) را پوشش دهند.

اگر اقتصاد کشور در حال رشد باشد (GDP)، سود در نهایت بر مصرف کننده تأثیر خواهد گذاشت. این امر منجر به افزایش هزینه و گسترش می شود. مخارج بالاتر منجر به افزایش قیمت کالاهای مصرفی می شود که اگر بانک مرکزی کشور شروع به پیشی گرفتن از نرخ رشد اقتصادی (تورم بالا) کند، سعی خواهد کرد آن را رام کند.

شاخص قیمت تولیدکننده

شاخص قیمت تولید کننده یا به طور خلاصه PPI، گزارشی ماهانه است که قیمت خرید کالاهای مصرفی مختلف را شرح می دهد. تغییر قیمت‌هایی را که عمده‌فروش‌ها از مشتریان خود مانند خرده‌فروشانی که حاشیه سود خود را به قیمت تولیدکننده اضافه می‌کنند و به مصرف‌کننده می‌فروشند، اندازه‌گیری می‌کند.

این مهم است زیرا معامله گران عمدتاً از PPI به عنوان شاخص تورم قیمت در طول زمان استفاده می کنند. یکی از اشکالات عمده به ویژه برای معامله گران بازار فارکس این است که PPI تمام داده های مربوط به کالاهای وارداتی را حذف می کند، که تشخیص تأثیر بازار یک کشور بر کشور دیگر را با توجه به قیمت ارز برای معامله گران یا سرمایه گذاران دشوار می کند.

به طور کلی، PPI با نوسانات بیشتر نسبت به CPI (شاخص قیمت مصرف کننده) نوسانات بیشتری دارد، و یک حس کلان از تحولات اساسی قیمت می دهد که لزوماً در صورتحساب های مصرف کننده منعکس نمی شوند.

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) بر بانک های مرکزی (مانند RBI، فدرال رزرو ایالات متحده) و شرکت کنندگان در بازار مؤثر است. در مقایسه با PPI اهمیت بیشتری دارد.

CPI هزینه زندگی در یک کشور را نشان می‌دهد که تأثیر مستقیمی بر نرخ بهره دارد.

شاخص CPI آن تغییرات قیمت ها را در سطح خرده فروشی اندازه گیری می کند. نوسانات قیمت را فقط تا حدی ذخیره می کند که خرده فروش بتواند آنها را به مصرف کننده منتقل کند.

CPI بالاتر به بانک‌های مرکزی (RBI، FED) داده‌های حمایتی لازم را برای افزایش نرخ می‌دهد (اگرچه این تنها عاملی نیست که بانک مرکزی به دنبال آن است). نرخ بهره بالاتر برای واحد پول کشور صعودی است.

CPI شامل شماره مالیات بر فروش است، اما مالیات بر درآمد، قیمت سرمایه‌گذاری‌ها مانند اوراق قرضه یا قیمت خانه را شامل نمی‌شود.

گزارش CPI ماهانه تولید می‌شود و داده‌های ماه قبل را پوشش می‌دهد.

CPI اصلی قابل توجه ترین ارقام در میان فعالان بازار است. این شامل قیمت غذا و انرژی و بانک مرکزی نمی شود (برای تنظیم سیاست پولی خود

).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *