شاخص های فنی

نمودار چیست؟

نمودارها ابزار اصلی تحلیل تکنیکال هستند. در تحلیل تکنیکال، ما از نمودارها برای ترسیم دنباله ای از قیمت ها (حرکات قیمت) یک دارایی در مدت زمان معین استفاده می کنیم. این یک روش گرافیکی برای نشان دادن نحوه عملکرد قیمت سهام در گذشته است.

دوره نمایش حرکت قیمت یک دارایی (مثلاً ارز) از دقیقه (30 دقیقه)، ساعت، روز، هفته، ماه یا چندین سال متفاوت است. دارای یک محور x (محور افقی) و یک محور y (محور عمودی) است. در نمودار، محور عمودی (محور y) نشان دهنده قیمت و محور افقی (محور x) نشان دهنده زمان است. بنابراین، با ترسیم یک قیمت جفت ارز در یک بازه زمانی (فریم زمانی)، به نمایش تصویری از تاریخچه معاملات هر دارایی (سهام، کالا یا FX) ختم می‌شویم.

یک نمودار همچنین می تواند تاریخچه حجم معاملات یک دارایی را نشان دهد. می‌تواند تعداد سهامی را که در یک دوره معین تغییر می‌کنند (در صورت وجود سهام) نشان دهد.

انواع نمودارها

نمودارهای قیمت دارایی (سهام، جفت ارز، کالا، و غیره) انواع مختلفی دارند. این انتخاب معامله گران یا سرمایه گذاران است که یک نوع را بر دیگری انتخاب کنند. این تصمیم ممکن است بر اساس −

باشد

  • آشنایی و راحتی
  • سهولت استفاده
  • هدف اساسی

نمودار خطی

نمودارهای خطی با اتصال قیمت بسته شدن یک سهم یا بازار خاص در یک دوره معین شکل می‌گیرند. به این معنی که اگر بخواهیم یک نمودار خطی از یک جفت ارز خاص (USD/INR) را در یک بازه زمانی 30 دقیقه ترسیم کنیم، می‌توانیم نمودار خطی را با قرار دادن یک خط مستقیم بین قیمت‌های قبل از 30 دقیقه و قیمت فعلی پس از 30 دقیقه ترسیم کنیم. . نمودارها یک تصویر بصری واضح از روند یک ارز خاص (یا قیمت سهام) یا حرکت بازار (شاخص) ارائه می دهند. این یک ابزار تحلیلی بسیار ارزشمند برای تحلیلگران فنی، معامله گران و همچنین سرمایه گذاران است.

نمودارهای خطی بیشتر زمانی استفاده می شوند که دو یا چند روند باید با هم مقایسه شوند. به عنوان مثال، مقایسه قیمت های بسته شدن دو شرکت دیگر (همان صرافی فهرست شده و از همان دامنه) یا برای یک جفت ارز (USD/INR) در مقایسه با همه جفت ارزهای فهرست شده دیگر در منطقه (مثلاً آسیا).

نمودار خطی اطلاعات قیمت را با یک خط مستقیم (یا خطوط) که مقادیر داده ها (قیمت یا حجم) را به هم متصل می کند، نشان می دهد.

در زیر نمودار خطی USDINR بازه زمانی 1 ساله است.

line chart

نمودار میله ای

نمودار میله ای یک نوع نمودار است که معمولاً توسط تحلیلگران فنی استفاده می شود. این نمودار میله ای نامیده می شود زیرا محدوده هر روز با یک میله عمودی نشان داده می شود.

اگرچه نمودارهای میله ای روزانه بیشتر شناخته شده اند، نمودارهای میله ای را می توان برای هر دوره ای ایجاد کرد – برای مثال هفتگی، ماهانه و سالانه. یک نوار قیمت بالا را برای دوره در بالا و پایین ترین قیمت را در پایین نوار نشان می دهد. خطوط در دو طرف نوار عمودی برای علامت گذاری قیمت های باز و بسته شدن یک دارایی (سهام، جفت ارز) است. یک تیک کوچک در سمت چپ نوار، قیمت افتتاحیه و یک تیک در سمت راست نوار، قیمت بسته شدن را نشان می‌دهد.

بسیاری از معامله‌گران با نمودارهای میله‌ای کار می‌کنند که در طی چند دقیقه در طول معاملات یک روز ایجاد شده‌اند.

Bar Chart

در زیر نمودار نواری 5 روزه USDINR در فاصله زمانی 5 دقیقه آمده است.

نمودار میله ای USDINR
با فاصله 1 روزه، نمودار 1 ماهه USDINR به این صورت نشان داده می شود –

نمودار یک ماهه
نمودار شمعدانی
نمودار کندل استیک در میان جامعه معامله گران بسیار محبوب است. این نمودار بینش بصری روانشناسی بازار را ارائه می دهد. یک کندل قیمت باز، بالا، پایین و بسته شدن یک اوراق بهادار را بسیار شبیه به نمودار میله ای امروزی نشان می دهد، اما به گونه ای که رابطه بین قیمت های باز و بسته شدن را کاهش می دهد. هر کندل نشان دهنده یک بازه زمانی (به عنوان مثال، روز) از داده ها است. شکل زیر عناصر مختلف یک شمع را نشان می دهد.

عناصر یک شمع

یک نمودار کندل استیک را می توان با استفاده از داده های قیمت های بالا، باز، پایین و بسته برای هر دوره زمانی که می خواهید نمایش دهید ایجاد کرد. قسمت میانی (قسمت پر) شمعدان “بدن” (“بدن واقعی”) نامیده می شود. خطوط نازک طولانی در بالا و پایین بدن نشان دهنده محدوده بالا/پایین است و “سایه” نامیده می شود (گاهی اوقات “فتیله” و “دم” نامیده می شود).

بدنه کندل نشان دهنده قیمت باز و بسته شدن اوراق بهادار (سهام یا جفت ارز) سهام است.

Stock or Currency Pair

تصویر زیر نمودار کندل استیک USDINR (3 ماه) را در بازه زمانی 1 روزه نشان می‌دهد. رنگ شمعدان نشان دهنده بسته شدن بالاتر در سبز در حالی که بسته شدن پایین تر در قرمز برای روز است.

Candlestick Chart

شمع های قرمز در شکل بالا روزهای بسته شدن USDINR را نسبت به روز قبل نشان می دهند. در مقابل، شمع های سبز نشان دهنده روزهایی است که USDINR بالاتر از روز قبل بسته شد.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای گاهی اوقات استفاده از نمودار شمعی را ترجیح می‌دهند زیرا الگوهایی در کندل‌ها وجود دارد که می‌توانند عملی باشند. با این حال، نمودارهای شمعدانی برای شناسایی الگوها زمان و مهارت می طلبد.

الگوی نموداری که هنگام معامله باید استفاده شود چیست؟

معامله‌گران حرفه‌ای سعی می‌کنند امنیت یکسانی را در انواع مختلف نمودار بررسی کنند. ممکن است یک نوع نمودار را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد. هنگامی که تصمیم گرفتیم از چه نوع نموداری پیروی کنیم، گام بعدی این است که به دنبال الگوهای تاریخی مانند روندها، حمایت و مقاومت و سایر الگوهای عملی باشیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *