انواع تحلیل بازار

در این فصل با انواع مختلف تحلیل بازار آشنا خواهیم شد. سه نوع تجزیه و تحلیل برای پیش‌بینی حرکات بازار استفاده می‌شود –

  • تحلیل بنیادی: این تجزیه و تحلیل عوامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است که بر عرضه و تقاضای ارز تأثیر می‌گذارد.
  • تحلیل تکنیکال: این مطالعه حرکت قیمت و حجم است.
  • >
  • تحلیل احساسات: جدای از تحلیل های کوچک و خرد داده ها، این تجزیه و تحلیل ذهنیت و احساسات معامله گران و سرمایه گذاران است.

تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال (FA و TA) در هدایت معامله‌گر فارکس در مسیری که ممکن است بازار (قیمت‌ها) تحت شرایط دائما در حال تغییر بازار پیش برود، دست به دست هم می‌دهند.

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی، تحلیل شکل‌گیری قیمت ارز، عوامل اقتصادی اساسی و سایر عوامل مؤثر بر نرخ ارز خارجی است.

این تجزیه و تحلیل اطلاعات اقتصادی و سیاسی با امید به پیش بینی تغییرات قیمت ارز در آینده است.

تحلیل بنیادی به پیش‌بینی قیمت‌های آتی ارزهای خارجی مختلف کمک می‌کند. پیش بینی قیمت ها بر اساس تعدادی از عوامل و شاخص های کلیدی اقتصادی است که قدرت اقتصاد یک کشور را تعیین می کند. این عوامل همچنین ممکن است شامل جنبه های ژئوپلیتیکی مختلفی باشد که ممکن است بر حرکت قیمت یک جفت ارز تأثیر بگذارد.

این تجزیه و تحلیل برای بدست آوردن اعداد خاص برای نرخ تبدیل ارزهای مختلف استفاده نمی شود. در عوض، به تعیین روند بازار نقدی فارکس در یک دوره معین کمک می کند.

اگر تحلیل بنیادی به چشم‌اندازی مثبت برای یک جفت ارز خاص اشاره کند، نشان می‌دهد که قیمت آن جفت ارز در آینده نزدیک یک حرکت صعودی را تجربه خواهد کرد. چشم انداز منفی نشان دهنده حرکت نزولی قیمت جفت ارز در آینده است. یک نمونه خنثی در جفت ارز نشان دهنده یک حرکت ثابت (نه حرکت جانبی +ve یا – ve) در آینده نزدیک است.

چه زمانی از تحلیل بنیادی برای بازار فارکس استفاده کنیم؟

هر زمان که یک معامله گر فارکس اطلاعاتی در مورد وضعیت یک کشور دریافت می کند، یک تجزیه و تحلیل اساسی انجام می دهد تا تأثیر آن را بر جفت ارزهای مختلف ارزیابی کند.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فارکس همیشه به گزارش‌ها (گزارش‌های تحلیل بنیادی) بر اساس داده‌های اقتصادی مهم قبل از معامله (جفت ارز خاص) در بازار فارکس نگاه می‌کنند. این گزارش‌ها (FA) همچنین آنها را قادر می‌سازد تا عوامل خطر دخیل در اجرای معاملات فارکس را به حداقل برسانند.

گزارش تحلیل بنیادی برای هر بازاری (صاحب سهام، کالا، FX و غیره) به تصمیم‌گیری در مورد پیش‌بینی نرخ ارز میان‌مدت تا بلندمدت (در مورد بازار FX) کمک می‌کند. از سوی دیگر، تجزیه و تحلیل فنی اطلاعاتی را برای پیش بینی های کوتاه مدت ارائه می دهد.

حرکت بازار به راحتی می تواند معکوس شود یا یک نوسان شدید را می توان در عرض چند دقیقه پس از اعلامیه مهم یا بیانیه مطبوعاتی توسط بانک مرکزی مشاهده کرد. اطلاعات مربوط به وضعیت اقتصادهای محلی و جهانی می تواند تأثیر زیادی بر جهت گیری روند بازار فارکس داشته باشد.

عوامل کلیدی موثر بر تحلیل بنیادی

اجازه دهید اکنون با عوامل کلیدی مؤثر بر تحلیل بنیادی آشنا شویم. عوامل در زیر به طور خلاصه توضیح داده شده است –

نرخ بهره

نرخ‌های سود تعیین‌شده توسط بانک مرکزی یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین حرکت قیمت جفت ارز است. نرخ بهره بالا جذابیت ارز یک کشور را افزایش می دهد و همچنین سرمایه گذاران فارکس را به سمت خرید جذب می کند.

رشد تولید ناخالص داخلی

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بالا نشان دهنده افزایش کل ثروت کشور است. این امر به تقویت پول کشور و افزایش ارزش آن نسبت به سایر ارزهای خارجی اشاره دارد.

تولید صنعتی

رشد صنعتی بالا در هر کشوری به معنای اقتصاد قوی کشور است. کشوری با اقتصاد قوی، معامله گران فارکس را تشویق می کند تا در ارز فارکس کشور سرمایه گذاری کنند.

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) با قیمت کالاها و خدمات در کشور نسبت مستقیم دارد. اگر شاخص CPI بیش از حد بالا باشد (بالاتر از معیار CPI بانک مرکزی)، احتمال زیادی وجود دارد که بانک مرکزی به احتمال زیاد نرخ های بهره را کاهش دهد تا نرخ تورم را پایین بیاورد و نرخ رشد را برای اقتصاد کشور تثبیت کند.< /p>

خرده فروشی

داده‌های خرده‌فروشی یک کشور تصویر دقیقی از نحوه هزینه‌های مردم (سطح درآمد افراد) و سلامت اقتصاد آن در پایین‌ترین سطح ارائه می‌دهد. یک رقم قوی خرده فروشی نشان می دهد که اقتصاد داخلی یک کشور در وضعیت قوی قرار دارد. به سمت نرخ های رشد مثبت در آینده اشاره می کند.

علاوه بر موارد فوق، معامله گران و سرمایه گذاران به سایر عوامل تحلیل بنیادی مانند آمار اشتغال، سطح بدهی ملی، تعادل عرضه و تقاضا، سیاست پولی، وضعیت سیاسی، کسری تجاری، قیمت کالاها، قیمت مسکن و سرمایه نیز توجه می کنند. رشد بازار.

تحلیل فنی

تحلیل فنی به پیش‌بینی حرکت‌های آتی بازار (یعنی تغییر در قیمت ارز، حجم و سود باز) بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از گذشته کمک می‌کند.

انواع مختلفی از نمودارها وجود دارد که به عنوان ابزاری برای تجزیه و تحلیل فنی کمک می کنند. این نمودارها حرکت قیمت ارزها را در یک دوره معین قبل از معاملات مبادله ای و همچنین شاخص های فنی نشان می دهد. شاخص های فنی از طریق پردازش ریاضی میانگین و سایر ویژگی های حرکات قیمت به دست می آیند.

تحلیل تکنیکال (TA) بر این مفهوم استوار است که شخص می تواند به حرکات تاریخی قیمت (به عنوان مثال ارز) نگاه کند و شرایط معاملات فعلی و حرکت بالقوه قیمت را تعیین کند.

نظریه داو برای تحلیل فنی

اصول اساسی تحلیل تکنیکال مبتنی بر نظریه داو با مفروضات اصلی زیر است –

قیمت همه چیز را تخفیف می دهد

قیمت بازتابی جامع از تمام نیروهای بازار است. در هر نقطه از زمان، تمام اطلاعات و نیروهای بازار در قیمت ارز منعکس می شود (“بازار همه چیز را می داند”).

قیمت ها معمولاً در جهت روند حرکت می کنند

حرکات قیمت معمولاً دنبال کننده روند هستند. یک ضرب المثل بسیار رایج در بین معامله گران وجود دارد – “ترند دوست شماست”.

روندها به عنوان –

طبقه بندی می شوند

  • روندهای صعودی (الگوی صعودی)
  • روندهای نزولی (الگوی نزولی)
  • روندهای صاف (الگوی جانبی)

تحرکات قیمت از نظر تاریخی تکراری است. این منجر به رفتار مشابه الگوها در نمودارها می شود.

تحلیل احساسات

شرکت‌کنندگان در هر بازار، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نظر خود را در مورد اینکه چرا بازار به روشی عمل می‌کند و اینکه آیا در جهت بازار (به سمت روندهای بازار) معامله کنند یا خلاف آن (شرط‌بندی بر خلاف آن) عمل کنند، دارند. ).

معامله گران و سرمایه گذاران با افکار و نظرات خود به بازار می آیند. این افکار و نظرات به موقعیت معامله گران و سرمایه گذاران بستگی دارد. این بدون توجه به اطلاعات موجود در بازار، بیشتر به احساسات کلی بازار کمک می کند.

از آنجایی که معامله‌گران خرده‌فروشی شرکت‌کنندگان بسیار کوچکی در کل بازار فارکس هستند، بنابراین مهم نیست که چقدر در مورد یک معامله خاص (باور) احساس می‌کنید، نمی‌توانید بازارهای فارکس را به نفع خود حرکت دهید.

حتی اگر شما (تاجر خرده‌فروش) واقعاً باور دارید که دلار قرار است بالا برود، اما بقیه (بازیکنان بزرگ) نسبت به آن افتضاح باشند، هیچ کاری نمی‌توانید در مورد آن انجام دهید (مگر اینکه یکی از بزرگ‌ها باشید. بانک های سرمایه گذاری مانند – گلدمن ساکس یا برخی افراد فوق العاده ثروتمند مانند وارن بافت).

این دیدگاه معامله گر در مورد احساس او نسبت به بازار است، خواه این بازار صعودی باشد یا نزولی. بسته به این، یک معامله گر بیشتر تصمیم می گیرد که چگونه درک احساسات بازار را در استراتژی معاملاتی بازی کند.

چه نوع تحلیلی بهتر است؟

تجارت فارکس همه چیز در مورد تجارت مبتنی بر یک استراتژی است. استراتژی های معاملاتی فارکس به شما کمک می کند تا بینشی از حرکات بازار داشته باشید و بر اساس آن حرکت کنید. ما قبلاً مطالعه کرده ایم که سه نوع روش تجزیه و تحلیل وجود دارد.

  • تحلیل فنی
  • تحلیل بنیادی
  • تحلیل احساسات

هر استراتژی از اهمیت یکسانی برخوردار است و هیچ کدام را نمی توان جدا کرد. بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران استفاده از روش تجزیه و تحلیل واحد را برای ارزیابی سرمایه گذاری های بلند مدت یا کسب سود کوتاه مدت ترجیح می دهند. ترکیبی از تحلیل بنیادی، تکنیکی و احساساتی سودمندترین است. هر تکنیک تجزیه و تحلیل به پشتیبانی دیگری نیاز دارد تا اطلاعات کافی در مورد بازار فارکس به ما بدهد.

این سه استراتژی دست به دست هم می دهند تا به شما کمک کنند تا ایده های خوبی برای تجارت فارکس داشته باشید. تمام اقدامات تاریخی قیمت (برای تحلیل تکنیکال) و ارقام اقتصادی (برای تحلیل بنیادی) وجود دارد – تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلاه فکری خود را بگذارید (برای تحلیل احساسات) و آن مهارت های تحلیلی را آزمایش کنید.

برای تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای فارکس، باید بدانید که چگونه از این سه نوع روش تحلیل بازار فارکس به طور موثر استفاده کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *