استراتژی فنی در الگوهای قیمت

تحلیل فنی بر این فرض استوار است که قیمت‌های اوراق بهادار (به عنوان مثال جفت ارز) در روند حرکت می‌کنند. علاوه بر این، روندها برای همیشه دوام ندارند. آنها در نهایت جهت را از یک روند به گرایش دیگر تغییر می دهند. به طور معمول، قیمت ها به طور تصادفی از کاهش سرعت، مکث و سپس معکوس حرکت می کنند. این تغییر در مراحل (روندها) زمانی رخ می دهد که معامله گران یا سرمایه گذاران انتظارات جدیدی را شکل می دهند و با انجام این کار، خطوط عرضه/تقاضای اوراق بهادار (صندوق یا جفت ارز) را تغییر می دهند.

این تغییر انتظارات معامله‌گران/سرمایه‌گذار اغلب باعث ظهور الگوهای قیمتی می‌شود.

الگوهای قیمت می‌توانند برای چند روز تا چند ماه و گاهی چندین سال دوام داشته باشند.

الگوهای اقدام قیمت

برای درک عملکرد قیمت، باید بدانید که امنیت یا بازار در گذشته چگونه رفتار می‌کرده است. این امر با مشاهده آنچه در حال اتفاق می افتد و سپس بر اساس رفتار بازار گذشته و حال دنبال می شود. پیش بینی کنید که بازار در مرحله بعدی به کجا خواهد رفت.

یک تحلیلگر فنی یا یک معامله‌گر سعی می‌کند بر اساس الگوهای قیمتی مکرر گذشته که زمانی شکل گرفته‌اند، تصمیم یا پیشنهاد معاملاتی اتخاذ کند، آنها پیش‌بینی می‌کنند که امنیت یا بازار به چه سمتی حرکت می‌کند.

ابزارهای رایج برای یافتن الگوهای قیمت عبارتند از –

از آنجایی که الگوهای قیمت استراتژی فنی هستند، تحلیل بنیادی را نادیده می گیریم – عامل اساسی که بازار را به حرکت در می آورد. با این وجود، اگر با تجارت FX سر و کار داریم، این بنیادی تأثیر زیادی به ویژه بر اعلان‌های اخبار اقتصادی مهم مانند تصمیمات نرخ بهره بانک مرکزی، داده‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، جلسه FOMC و غیره دارد.

انواع الگو

انواع الگوها به دو دسته عمده تقسیم می شوند –

 • الگوی ادامه
 • الگوی معکوس

الگوهای ادامه

الگوهای ادامه برای یافتن فرصت هایی برای معامله گران یا تحلیلگر فنی برای ادامه روند استفاده می شود.

معمولاً پس از افزایش شدید قیمت، خریداران معمولاً تمام پوزیشن‌های خرید خود را می‌بندند، قبل از شروع مجدد خرید، کمی مکث می‌کنند تا «نفس» بگیرند. به همین ترتیب، پس از کاهش شدید قیمت ها، فروشندگان قبل از ادامه فروش مجدد، مکث کرده و از موقعیت کوتاه خود خارج می شوند. در طی توقف پس از یک رالی یا فروش شدید، قیمت‌ها تثبیت می‌شوند و در نهایت الگوهای خاصی را تشکیل می‌دهند.

گفته می شود که الگوهای ادامه پس از شروع قیمت ها کامل می شوند و در جهت روند غالب خود (روند صعودی یا نزولی) ادامه می یابند.

متداول ترین الگوهای ادامه عبارتند از –

 • پرچم‌ها
 • قلم‌ها
 • مثلث‌ها
 • گوه‌ها
 • مستطیل‌ها

الگوهای معکوس

مرحله انتقالی را نشان می‌دهد که به نقطه عطف بین بازار یا امنیت روند صعودی یا نزولی اشاره می‌کند.

ما می‌توانیم این را نقطه‌ای در نظر بگیریم که در یک روند نزولی یک بازار یا اوراق بهادار، خریداران بیشتری ارزشی را جذاب می‌یابند (در سرمایه‌گذاری یا معامله، ممکن است خریداران متوجه شوند که اصول بنیادی آنقدر ضعیف نیستند و ارزش فعلی آن برای خرید خوب است. ) و از فروشندگان بیشتر است. در پایان روند صعودی بازار یا امنیت، روند معکوس رخ می دهد (فروشندگان بر خریداران برتری دارند).

مهمترین الگوهای معکوس عبارتند از –

 • سر و amp; شانه ها & سر و شانه معکوس
 • پایین گرد
 • بالا و پایین دوتایی
 • بالا و پایین سه تایی
 • میخ (V)

ساخت قوانین الگوی قیمت

یک شرکت‌کننده در بازار که می‌داند چگونه از الگوی عمل قیمت به درستی استفاده کند، اغلب می‌تواند عملکرد و نحوه نگاهش به نمودارها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

هنگام ساختن الگوهای قیمت از این قوانین پیروی کنید –

بالا و پایین

تحلیل صحیح نقاط بالا و پایین یک اوراق بهادار یا بازار اطلاعاتی در مورد قدرت روند، جهت روند ارائه می‌کند و حتی می‌تواند پیشاپیش به پایان روندها و معکوس شدن قیمت معامله اشاره کند. این نقاط بالا و پایین همچنین پایه و اساس نظریه داو را می سازد، که برای دهه ها وجود داشته است و یک اصل است که معمولاً توسط تحلیلگران فنی انجام می شود.

روندهای صعودی – اوج های بالاتر و پایینی های بالاتر

اگر اوج و پایین‌ها افزایش پیدا کنند، یک اوراق بهادار (سهام/ ارز) در روند صعودی قرار دارد. اوج های فزاینده نشان می دهد که خریداران بیشتری برای بالا بردن قیمت وجود دارد و افزایش قیمت ها نشان می دهد که در طول اصلاح امنیتی، فروشندگان در هر اصلاح موقعیت خود را از دست می دهند.

تغییر روند

هرگاه می‌بینیم که قیمت بازار یا اوراق بهادار نمی‌تواند یک بالا (روند صعودی قبلی) یا پایین جدید (روند نزولی قبلی) ایجاد کند، می‌تواند به عنوان یک سیگنال هشدار اولیه مبنی بر قریب‌الوقوع بودن تغییر جهت (روند در حال شکستن) باشد.

قدرت روند: طول و شیب امواج روند

قدرت یک روند با امواج روندی که بین اوج و پایین ایجاد می کند تعیین می شود. طول/اندازه و شیب آن امواج روند منفرد، قدرت یک روند را تعیین می کند.

برای درک این موضوع، نمودار زیر را در نظر بگیرید –

Provide Valuable Information

در نمودار بالا می بینیم که روند اصلی (خط روند 1) روند صعودی با تثبیت و اصلاحات زیاد است (خط روند جزئی – 2، 3، 4، 5، 6). با این حال، درست قبل از اینکه علامت معکوس روند (روند نزولی) را نشان دهد، اصلاح نهایی از نظر اندازه و مدت (زمان) بسیار بزرگتر است، که نشان دهنده تغییر در سناریوی تقاضا-عرضه است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *