اتصال کالا

حرکت قیمت ارز بر اساس عوامل متعددی از جمله تقاضا و amp; عرضه، عوامل اقتصادی (GDP، CPI، PPI)، نرخ بهره، تورم، سیاست. از آنجایی که رشد اقتصادی و صادرات یک کشور ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند، بسیار طبیعی است که برخی ارزها به شدت به قیمت کالاها وابسته باشند.

رشد اقتصادی کشورهایی مانند عربستان سعودی، روسیه، ایران (بزرگترین کشورهای تولیدکننده نفت) به شدت به قیمت نفت خام (کالا) وابسته است. چند سال پیش، زمانی که قیمت نفت خام از 100 دلار در هر بشکه فراتر رفت، بازار سهام و بازار ارز واکنش بسیار مثبتی (ارز قوی) نشان دادند و سپس در سال 2016-2017 که قیمت نفت خام به زیر 30 دلار در هر بشکه رسید، بازار مالی واکنش بسیار منفی نشان داد. قیمت ها در یک روز 7 درصد کاهش یافت (بازار سهام، نوسان شدید)، قیمت ارز کاهش یافت. از آنجایی که به طور خاص کشورهایی که صادرکننده کالا هستند، رشد اقتصادی رابطه مستقیمی با قیمت کالاها دارد. همانطور که می دانیم، رشد اقتصادی قوی در یک کشور به معنای قوی تر شدن پول آن کشور است.

به طور خاص در مورد دلار، بین قیمت دلار و قیمت کالا رابطه معکوس وجود دارد. هنگامی که دلار در برابر سایر ارزهای اصلی تقویت می شود، قیمت کالاها کاهش می یابد و زمانی که دلار در برابر سایر ارزهای اصلی ضعیف می شود، قیمت کالاها به طور کلی بالاتر می رود.

اما چرا؟

دلیل اصلی این است که دلار مکانیسم اساسی قیمت گذاری (معیار) برای اکثر کالاها است. دلار آمریکا ($) به عنوان ارز ذخیره جهان در نظر گرفته می شود. از آنجایی که این ارز به عنوان ارز امن ($) در نظر گرفته می شود، اکثر کشورها دلار را به عنوان دارایی ذخیره نگه می دارند. در مورد تجارت مواد خام (صادرات/واردات)، دلار مکانیسم مبادله بسیاری از کشورها، اگر نه همه، است. وقتی دلار ضعیف باشد، هزینه خرید کالاها دلار بیشتری دارد. در عین حال، زمانی که قیمت دلار کاهش می‌یابد، هزینه کمتری نسبت به ارز دیگر کشور (JPY، EURO، INR) دارد.

به طور کلی نرخ های بهره بالاتر منجر به کاهش قیمت کالاها می شود. برای مثال، اگر RBI (بانک مرکزی هند) نرخ بهره را افزایش دهد، ممکن است سطح فعالیت اقتصادی کاهش یابد و در نتیجه تقاضای کالا کاهش یابد.

برای کشورهایی مانند هند که واردکننده نفت بسیار بزرگی است. قیمت پایین نفت برای کشورهای واردکننده نفت خوب است، زیرا وقتی قیمت نفت پایین می‌آید، تورم کاهش می‌یابد و با آن نرخ‌های بهره کاهش می‌یابد و رشد اقتصادی را افزایش می‌دهد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *